Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
6 Ekim 2017
Antifiriz Nedir? Ne İşe Yarar?
6 Ekim 2017
Show all

Akü, namı diğer batarya; elektrik enerjisine gerek duyan aksamların çalışmasını sağlayacak elektriği depo eder. Aracın işlevini yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle akü hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İşte aküyle ilgili kıymetli bilgiler…

 

Akünün görevi nedir?

Akünün öncelikli görevi arasında marş motorunun harekete geçebilmesi için gerekli elektriği vermektir. Bununla beraber ışık ve özel alıcıların çalıştırılması yanı sıra; ateşleme sistemi, şarj sistemi, silecekler, klima, radyo, korna gibi elektriğe ihtiyaç duyan aksamların çalışmasını sağlar. İki adet kutup bulunur. Kahverengi ve kalın olanı, artı (pozitif) kutuptur.

Akü bakımı hakkında bilgiler

Akünün elektrolit sistemine dikkat edilmesi gerekir. Elektrolit seviyesi için plakanın bir cm üzerinde saf suyla tamamlanmalıdır.

Akünün üzerine dikkat edilmesi gerekir. Toz ve benzeri yabancı maddelerin birikmesi halinde arıza çıkartır. Bu nedenle belirli zamanlarda temizlenmesi gerekir.

Akü üzerindeki yabancı maddeleri temizlemek için sıcak su ve zımpara kullanılabilir. Oksitlenmelere karşı en iyi çözümdür. Sıcak su ve zımpara sayesinde akü üzerinde oksitlenme giderilebilir.

Aküye elektrik kaynağı yapılmadan önce kutuplar sökülmelidir. Bu yapılmadan takviye işleminin yapılması durumunda dinamo zarar görebilir. Kutuplar çıkarıldıktan sonra ters de bağlanmamalı. Bu durumda ise, regülatör arıza yapar.

Kışın aküyü donmaktan korumak için tam şarj edebilirsiniz.

Akü konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, iki kutbun metal yardımıyla birbirine bağlanmamasıdır. Aksi durumda patlama meydana gelebilir.

Bakım yapmadan öncede akü kapaklarının kapalı, hava deliklerinin ise açık olduğundan emin olmalısınız.

Her hangi bir yangın söz konusu olabilir. Böyle bir durumda motora ulaşabilirseniz akünün kutuplarının sökülmesi gerekir. Önce eksi sökülmelidir.

Akünün zayıfladığını da ışıklardan anlayabilirsiniz. Zayıf aydınlatma bunun habercisidir.

Aküye takviye işlemi yapılabilir. Bu durumda 12 volt akü için yine akü volt akünün kutuplarına paralel şekilde bağlanarak, takviye işlemi güvenli bir şekilde yapılabilir. Burada dikkat edilecek husus, çapraz bir bağlantıdan kaçınılması gereğidir. Aksi durumda kısa devre ve patlama meydana gelebilir.

Restricted Post: You are not allowed to view the content of this Post
WhatsApp
Müşteri TemsilcisiWhatsApp